Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Latarnie hybrydowe staną na wsiach

Piotr Piesik, Przemysław Szajner
Sto lamp hybrydowych będzie ustawionych w przyszłym roku na terenie gminy Dzierzgoń. Latarnie zasilane będą energią pochodzącą z własnych paneli słonecznych oraz niewielkich wiatraków.

Każda zostanie wyposażona w akumulator, dostarczający energii po zapadnięciu zmroku. Naturalnie śmigło prądnicy może pracować przez całą dobę. Tym sposobem oświetlenie jest darmowe, doliczyć trzeba tylko koszt serwisowania wszystkich urządzeń.


Gotowa jest już mapa rozmieszczenia nowych lamp w poszczególnych wsiach. Nie wymagają dostarczania energii z zewnątrz, dlatego ustawione będą tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest bardzo kosztowne, w pobliżu miejsc użyteczności publicznej, na tzw. ciągach pieszych. Lampy będą też wyposażone w czujniki ruchowe, czyli zapalać się będą tylko w razie potrzeby. W niektórych miejscach "hybrydówki" zastąpią tradycyjne latarnie, które zostaną zdemontowane lub przestawione w inne miejsca, gdzie doświetlenie terenu jest niedostateczne.


Koszt instalacji stu lamp przekracza 3,8 miliona złotych, inwestycja ta dofinansowana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W gminie Dzierzgoń zainstalowanych ma być ponadto w przyszłym roku blisko 40 kolektorów słonecznych na prywatnych budynkach mieszkalnych.


W ślady samorządowców dzierzgońskich planują pójść urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Sztumie. W podlegających powiatowi dwóch placówkach edukacyjnych: Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Uśnicach oraz w Zespole Szkół Zawodowych w Barlewiczkach zamierzają zainstalować baterie słoneczne, które zastąpiłyby tradycyjne metody ogrzewania. Wystarczy użycie energii słonecznej do podgrzania ciepłej wody użytkowej (potrzebnej przez cały rok), aby osiągnąć oszczędności finansowe rzędu 40 procent.


- Koszty dostaw ciepła w tych dwóch ośrodkach są bardzo wysokie - mówi Piotr Stec, starosta sztumski. - Liczymy, że uda nam się zamontować kolektory słoneczne już w przyszłym roku.


Powiat zabiega o dofinansowanie tej inwestycji przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto