Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Sztumski: Trwa plebiscyt na najpopularniejsze KGW!

PP
Takie smakołyki potrafią przygotować panie z KGW...
Takie smakołyki potrafią przygotować panie z KGW... Archiwum
Trwa plebiscyt na najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie sztumskim, rozpoczęty w ostatni piątek. Głosowanie potrwa do 31 lipca. W tym samym czasie podobne plebiscyty prowadzone będą w niemal wszystkich powiatach województwa pomorskiego. Kół w naszym powiecie istnieje 15. Co ciekawe, najwięcej, bo 6, działa w gminie Stary Dzierzgoń. 5 kół posiada gmina Sztum. Po dwa koła istnieją w gminach Mikołajki Pomorskie i Dzierzgoń.

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają swój wielki renesans, choć wydawać by się mogło, że w dobie dominacji internetu, elektroniki i nowoczesności, te organizacje, kojarzące się raczej z tradycją i "swojskością", nie będą miały racji bytu. Nic bardziej błędnego! To właśnie w KGW panie mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami, przepisami, recepturami. Po prostu wspólnie spędzać wolny czas, z pożytkiem dla wspólnego dobra.

Coraz więcej kół przyjmuje formę stowarzyszenia, rozwijając szeroką aktywność na rzecz lokalnej społeczności. Niektóre koła podejmują nawet działalność gospodarczą, zajmując się np. przygotowaniem uczt weselnych.

W naszym powiecie również możemy się pochwalić znakomitymi kołami, z niebagatelnym dorobkiem. Członkinie KGW są autorkami receptur na znane potrawy i lokalne produkty. Prowadzą zajęcia w świetlicach wiejskich, organizują rozmaite zajęcia. Aby przekonać się, jak ogromne możliwości drzemią w KGW, dość wybrać się na jeden z konkursów na stół świąteczny, organizowanych pod egidą Sztumskiego Centrum Kultury. Niezależnie od tego, czy chodzi o stół wigilijny, czy wielkanocny, uginają się od smakowitych potraw, pięknych dekoracji oraz tradycyjnych elementów wystroju.

KGW w Czerninie odniosło ogromny sukces, wygrywając turniej kół gospodyń wiejskich z całego województwa pomorskiego. Było to niezwykle prestiżowe zwycięstwo, odniesione nad KGW z Pomorza i Kaszub, mogącymi się pochwalić znacznie dłuższą tradycją działania. Wszak na Powiślu możliwość takiej aktywności społecznej pojawiła się dopiero po II wojnie światowej. W przypadku okolic, gdzie osiedlili się Polacy z Kresów Wschodnich, musiało jeszcze upłynąć sporo czasu dla wspólnej integracji.

Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich założyła w 1877 roku we wsi Janisławice działaczka socjalistyczna Filipina Płaskowicka, lecz organizacja o nazwie Towarzystwo Gospodyń powstała już w 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim, niedaleko po drugiej stronie Wisły. KGW blisko związane są z kółkami rolniczymi, inną organizacją społeczno-zawodową rolników. Gdyby odwołać się do ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników z 1982 roku, we wsiach, gdzie nie działają kółka rolnicze, KGW tworzone są jako samodzielne kółka rolnicze (!), i w takim wypadku posiadają osobowość prawną. Koła mogą też działać jako stowarzyszenie zwykłe lub rejestrowe.

Prosimy czytelników o głosowanie, ale też opinie, komentarze i listy do redakcji.

Jak głosować na ulubione gospodynie?

By oddać głos wystarczy wysłać pod nr 72355 SMS-a o treść podanej przy nazwie każdego Koła Gospodyń Wiejskich na zamieszczonej poniżej liście aktualnych wyników głosowania. Koszt SMS-a to tylko 2,46 z VAT. Głosowanie trwa od piątku, 29 czerwca, do wtorku 31 lipca, do godz. 24.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto