Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Woda - to problem numer jeden! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Starostwo Sztumskie
W sztumskim starostwie odbyło się spotkanie poświęcone powołaniu Lokalnego Partnerstwa do spraw Wody powiatu sztumskiego. W trakcie spotkania Daniel Roszak z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił metody finansowania inwestycji w infrastrukturę wodną. Została też powołana Rada Lokalnego Partnerstwa do spraw Wody.

Przewodniczącym Rady został starosta Leszek Sarnowski, a na wiceprzewodniczącą wybrano Annę Kuśmierczyk z Urzędu Gminy w Mikołajkach Pomorskich.

Jak ustalono, starostwo w ramach Lokalnego Partnerstwa ds. Wody pełnić ma funkcję koordynatora wszelkich działań związanych z gospodarką wodną. Działania te mają prowadzić do poprawy efektywności zarządzania wodą. Przynależność różnych podmiotów (miast, gmin, spółek wodnych, rolników, etc.) do Lokalnego Partnerstwa będzie dawała możliwość ubieganie się o środki na inwestycje związane między innymi z melioracją.

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów występujących na ziemi, niezbędnym dla wszelkich form życia. Zarówno ilość, jak i jakość zasobów wodnych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ludności oraz sektorów gospodarki, co powoduje, że woda staje się czynnikiem decydującym o poziomie życia społeczeństwa. Środowisko wodne jest nieustannie narażone na zanieczyszczenie i wpływ działalności człowieka.

Jak alarmują eksperci, Polska zaliczana do krajów ubogich w zasoby wodne.
Przeciętne zasoby wód w naszym kraju wynoszą ok. 60 mld m3, a w porach suchych ten poziom może spaść nawet poniżej 40 mld m3. Największe zasoby wód (w wartościach bezwzględnych) posiadają Norwegia (370 mld m3) oraz Francja, Niemcy, Szwecja posiadające odpowiednio: 190 mld m3, 188 mld m3, 185 mld m3. Zasoby wód powierzchniowych w Polsce cechuje duża zmienność czasowa i terytorialna, co powoduje okresowe nadmiary i deficyty wody w rzekach.

Zbiorniki retencyjne w Polsce charakteryzują się małą pojemnością, która łącznie nie przekracza 6 proc. objętości odpływu rocznego wód z obszaru kraju, co nie zapewnia dostatecznej ochrony przed okresowymi nadmiarami lub deficytami wody.

Efektem tego jest występowanie trudności w zaopatrzeniu w wodę w niektórych rejonach kraju.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto