Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Kwidzynie. Uroczystości na Skwerze Kombatantów ZDJĘCIA

Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mirosław Wiśniewski
Mieszkańcy Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania na kwidzyńskim Skwerze Kombatantów złożono kwiaty, a także odbył się uroczysty Apel Poległych.

Kwidzyńskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się na Skwerze Kombatantów przy ul. Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. poczty sztandarowe szkół, organizacji i stowarzyszeń, mażoretki oraz Orkiestra Dęta „Helikon” z Kwidzyna. Nie zabrakło także silnej reprezentacji kwidzyńskiego Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego „Spartakus” oraz mieszkańców Kwidzyna i okolic.

Kwidzynianie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - uroczystości rozpoczęły się na Skwerze Kombatantów

-Kombatanci i weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej! Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego! Harcerze! Rodacy! Stajemy dziś do apelu, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj my, spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków – podkreślano podczas uroczystego Apelu Poległych.

Przypomniano m.in. bohaterów barskich, kosynierów Tadeusza Kościuszki, czy też legionistów Jana Henryka Dąbrowskiego, a także powstańców listopadowych i styczniowych. Nie zapomniano również o żołnierzach Korpusów Polskich, Błękitnej Armii, powstańcach wielkopolskich i śląskich, a także o Marszałku Józefie Piłsudskim i innych współtwórców niepodległego państwa polskiego. Przypomniano bohaterów II wojny światowej, harcerzy Szarych Szeregów oraz wszystkich żołnierzy polskich, którzy oddali swe życie w różnych regionach świata w imię praw człowieka i demokracji.

-Do was zwracam się potomni! Mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i ich czyny pozostaną na zawsze w waszej pamięci, w historii Polski i dziejach Narodu Polskiego. Dzisiaj my, tu i teraz, 11 listopada 2022 r., przyjmijmy przesłanie, które przywołane postacie wyrażali w swoich czynach. Przyjmijmy przesłanie miłości i poszanowania Ojczyzny, zarówno w rzeczach małych, jak i w rzeczach wielkich. Spójrzmy wokół siebie i odczytujmy potrzeby naszego wspólnego domu – Polski. Niech mimo często dzielących nas różnic złączy nas we wspólnej pracy to jedno słowo – Ojczyzna. Nie patrzmy tylko na dzisiaj. Mamy zobowiązanie wobec przeszłych pokoleń, kontynuując dzieło, które rozpoczęli; oraz wobec pokoleń przyszłych, dając przykład służenia i uczciwej pracy dla kraju. Dbajmy o dobre imię Ojczyzny, gdziekolwiek się znajdziemy – podkreślono w Apelu Poległych.

Na koniec delegacje szkół, organizacji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie uroczysty orszak przemaszerował ulicami miasta pod pomnik Marszałka Piłsudskiego oraz do kwidzyńskiej katedry.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości w Kwidzynie. Uroczystości na Skwerze Kombatantów ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto