Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli - skąd pochodzi? Niestety w tym roku nie będzie tradycyjnych orszaków

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Piotr Piesik
6 stycznia obchodzić będziemy tradycyjne Święto Trzech Króli. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie odbędą się tradycyjne orszaki, podążające ulicami wielu miejscowości. Skąd pochodzi tradycja tego święta?

Jak podaje internetowa Wikipedia, Święto Trzech Króli to inaczej "Objawienie Pańskie, Epifania (gr. επιφάνεια epifaneia; objawienie, ukazanie się) – chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi, chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. W kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane."

Oto, co o tradycji Święta Trzech Króli napisał nasz Czytelnik Jan Pawlina: Święto Trzech Króli jest to najstarsze święto w Kościele, bowiem obchodzono je na wschodzie począwszy od III wieku, na zachodzie od IV stulecia. Wydarzenie to wiąże się z postaciami trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W kościele katolickim święto jest obchodzone 6 stycznia każdego roku.

Zwyczaje Święta Trzech Króli zaczęły się kształtować na przełomie XV i XVI wieku. Popularne stało się święcenie złota i kadzidła, którym okadzano domy i obejścia w celu odpędzenia złych mocy – chorób i nieszczęść. Podobnie miało działać otarcie złotem obejść i mieszkań. Od XVIII wieku zaczęto pisywać kredą na drzwiach wejściowych litery K+M+B. W tłumaczeniu skrótu łacińskiego oznaczają życzenia „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Nie są to inicjały trzech mędrców.

Potoczna nazwa Święto Trzech Króli w kościele jest świętem upamiętnienia objawienia Boga człowiekowi. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie postacie nazywane są jako Kacper, Melchior i Baltazar. W Polsce Święto Trzech Króli do 1960 roku było dniem ustawowo wolnym od pracy. Przez kolejnych 50 lat było to święto wyłącznie kościelne. W 2010 roku ponownie włączono je do świąt ustawowych czyli wolnych od pracy. Święto obchodzone jest również w Niemczech (3 landy), Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Grenlandii, Hiszpanii, Liechtensteinie, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli oraz we Włoszech. Dawniej od tego okresu zaczynało się kolędowanie z kolędnikami. W obecnej sytuacji kolędowanie oczywiście nie ma, z powodu pandemii koronawirusa - kończy Jan Pawlina.

Rokrocznie przez Sztum przechodził tradycyjny Orszak Trzech Króli, podążając trasą od kościoła św. Anny do kościoła św. Andrzeja Boboli lub w odwrotnym kierunku. W najbliższą środę niestety orszaku nie będzie.

Jak podaje Parafia św. Anny, w środę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Na każdej Mszy św. odprawianej wg porządku niedzielnego, poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Ofiary zbierane na tacę przeznaczone są na potrzeby misji.
W tym dniu nie będzie Orszaku Trzech Króli, lecz parafia zachęca aby po Mszy Św. zatrzymać się przy Szopce Betlejemskiej na Pl. Wolności. Msza Św. w intencji Żywego Różańca odprawiona zostanie tego dnia o godz. 9.00.

W Parafii św. Andrzeja Boboli msze święte odprawiane będą również według porządku niedzielnego.

W Parafii Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu msze święte z poświęceniem kadzidła i kredy według porządku niedzielnego. Wieczorem z racji pierwszej środy miesiąca różaniec do pięciu ołtarzy.

Na naszej stronie przypomnimy galerie zdjęć z Orszaków Trzech Króli przechodzących przez Sztum w ostatnich latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto