Sztum. Mistrzostwa Polski w kajakarstwie na długich dystansach przeszły do historii [ZDJĘCIA]. Do ostatnich centymetrów walczyli o złoto

Radosław Konczyński
Około 300 zawodników z 45 klubów z całej Polski wzięło udział w długodystansowych mistrzostwach Polski, które w weekend (19-20 września) odbyły się w Sztumie. Organizatorem zawodów była miejscowa Victoria we współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym.

W oba dni sztumskich mistrzostw Polski emocji nie brakowało. W sobotę wyjątkowych wrażeń zapewnili seniorzy, którzy rywalizowali na dystansie 28,8 km. O złotym medalu zdecydowało jednak sprint i… 1 sekunda. Zwyciężył Sławomir Siwiec z Admiry Gorzów Wlkp. (2.14,06 godziny), przed Wiktorem Wieruszewskim z Fali Lublin (2.14,07). Trzecie miejsce na podium dla Dariusza Bukowskiego z Admiry (2.14,53).

MP w Sztumie pełne emocji. O złoto do ostatnich centymetrów

Scenariusz zażartej walki o złoto do ostatnich… centymetrów powielili w niedzielę juniorzy ścigający się na dystansie 22,8 km. Przemysław Rojek z UKS Silvant K. Elbląg o włos okazał się lepszy od Jarosława Kajdanka z Enei Energetyka Poznań. O triumfie zdecydowało 0,21 sekundy. Trzeci już z większą stratą był Dominik Wawer z G’Power Gorzów. Na 5 miejscu rywalizację w MP ukończył Kacper Traczewski z Victorii Sztum.

Lokalnych akcentów było więcej. Pierwszego dnia zawodów na podium stawali reprezentanci Sokolika Czernin. W K-1 juniorów młodszych na 16 km srebro wywalczył Miłosz Kamiński (1.13,45). W K-1 juniorek na 19,2 km trzecia była Oliwia Majewska (1.38,52).

W sobotę w kilku kategoriach wiekowych zmierzyli się też weterani. Stanisław Kuczyński, prezes Victorii, zajął 1 miejsce w C-1 w kat. 45-49 lat. Dystans 12,8 km pokonał w czasie 1.06,45 godziny. Poza tym, swoją obecność zaznaczyli sąsiedzi z Malborka. W kanadyjkach w jedynce 50-54 lata trzeci był Adam Figurski (Masters Canoe Team) – 1.12,17.
W K-1 rywalizacja odbywała się na 16 km. Wśród weteranów 35-39 lat dwa pierwsze miejsca zajęli malborczycy z MKS Nogat – Maciej Rychlik (1.15,14) i Piotr Szwoch (1.17,35). W K-1 45-49 lat jako jedyny wystartował Tadeusz Wieprzkowski (Master Canoe Team) – 1.20,58. W K-1 50-54 lat drugie miejsce zajął Mirosław Kreczman (Masters CT) – 1.20,59,a w K-1 60-64 lat trzeci dopłynął Ryszard Białkowski (Masters CT) – 1.22,55.

Jak na MP przystało, uczestnicy zjechali się z różnych stron kraju. Reprezentowali 44 kluby z Polski, a gościnnie występowali również zawodnicy klubu z Niemiec.

Organizatorzy z KS Victoria Sztum na gorąco dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia zawodów, w tym: