18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. PIT-ów nie trzeba się bać!

Anna Sztym

Podczas dyżuru eksperta redakcję odwiedziło ponad 20 osób. Komisarz udzielał także porad telefonicznie.

Podczas dyżuru eksperta redakcję odwiedziło ponad 20 osób. Komisarz udzielał także porad telefonicznie. Piotr Szymański


Wypełnienie zeznania podatkowego wielu osobom spędza sen z powiek. Aby łatwiej było im przebrnąć przez zawiłości rubryk formularzy PIT, w sztumskiej redakcji "Polski Dziennika Bałtyckiego" zorganizowaliśmy dyżur ekspercki. Na pytania rozliczających się z fiskusem podatników odpowiadał Jarosław Kozłubski, komisarz skarbowy z malborskiego Urzędu Skarbowego.


- Najczęściej pojawiającym się pytaniem była możliwość skorzystania z przysługujących form odliczeń - mówi komisarz Kozłubski. - Podatnicy chcieli uzupełnić swoją wiedzę w zakresie rozliczania się wraz ze współmałżonkiem. Jedna z zainteresowanych prosiła o wyjaśnienie, jak rozliczyć się w przypadku, gdy współmałżonek zmarł przed końcem roku rozliczeniowego. Spore zainteresowanie wzbudza także sposób rozpisywania przysługującej rodzicom tak zwanej "ulgi na dziecko". To najczęściej zadawane pytania. Większość dotyczyła właśnie rocznych zeznań podatkowych.


Z podobnymi wątpliwościami podatnicy przychodzą także do punktów informacyjnych w Urzędzie Skarbowym. Komisarze starają się zawsze w sposób możliwie najbardziej zrozumiały wyjaśnić wszelkie niejasności.


- Nie wypełniamy formularzy za podatnika, ale ukierunkowujemy go, by sam, prawidłowo wypełnił roczne zeznanie podatkowe - uzupełnia Jarosław Kozłubski. 
- Jeden z petentów przyszedł z rzeczywiście skomplikowanym problemem dotyczącym wykazania w zeznaniu podatkowym faktu zakupu papierów wartościowych i obligacji. Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi musiałem sięgnąć do odpowiednich zapisów ustawy. Mam nadzieję, że informacja, której udzieliłem czytelnikowi gazety rozwiała jego wątpliwości.


Od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Osoby, które przyszły po poradę eksperta zadawały pytania dotyczące także tej formy wsparcia dla stowarzyszeń i fundacji.


- Jestem zwolennikiem tej formy przekazywania pieniędzy dla organizacji pomagających innym - mówi Jarosław Kozłubski. - Zawsze informuję podatnika o możliwości skorzystania z tego odpisu. Dla urzędów skarbowych to żaden kłopot, a każda złotówka może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Co ciekawe, w okresie składania zeznań podatkowych organizacje pożytku publicznego zgłaszają się do urzędów skarbowych z prośbą o umożliwienie wyłożenia ulotek informacyjnych. Z roku na rok obserwuję, że podatnicy chętniej przekazują swój jeden procent, zwłaszcza stowarzyszeniom i fundacjom działającym w najbliższym otoczeniu. I to cieszy. 



Jarosław Kozłubski, komisarz skarbowy z Urzędu Skarbowego w Malborku pełnił dyżur w naszej redakcji


Nie zwlekaj z deklaracją PIT


30 kwietnia mija termin składania rocznych deklaracji podatkowych. Ze złożeniem zeznania nie należy czekać do ostatniej chwili. Im później złożony PIT, tym dłuższy czas oczekiwania na zwrot pieniędzy z odliczeń. Poza tym, spóźnialscy muszą uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na podejście do okienka. Urząd Skarbowy w Malborku przewiduje wydłużenie godzin pracy i specjalne dyżury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto