Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum stał się stolicą polskiej i europejskiej sztuki więziennej!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Zdjęcia: kpt. Piotr Szymański-Sztym
Do 18 lipca można oglądać w Sztumskim Centrum Kultury prace nadesłane na 31. Ogólnopolski i 18. Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej Sztum 2022. Przegląd jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych programów resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Nie jest to jednak program jedyny, choć to właśnie on rozsławił ZK w Sztumie na cały świat. W placówce prowadzone są i inne nowatorskie programy, choć o krótszej historii...

Sztumski Przegląd Sztuki Więziennej to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Już po raz 31 prace w kategoriach literackiej, artystycznej, muzycznej prezentują osadzeni z Polski. Twórcza resocjalizacja pozwala na poznanie własnych potrzeb i uzdolnień, daje możliwości zmierzenia się ze swymi słabościami. Ma to znaczenie w kształtowaniu właściwej hierarchii wartości, internalizacji norm moralnych, czy społecznie pożądanych postaw. Dzięki temu sztuka może stać się ważnym elementem resocjalizacji.

Sztuka, jak podkreślają funkcjonariusze Służby Więziennej, konstruktywnie wykorzystać czas kary, ale również zadbać o swój rozwój osobisty, wzmocnić poczucie własnej wartości, właściwie i skutecznie wykorzystać czas na społeczną readaptację.

Już po raz 18 w przeglądzie uczestniczyli artyści z zagranicy. Międzynarodowy charakter przeglądu to następstwo wieloletniej współpracy pomiędzy Służbą Więzienną Polski, Czech i Litwy. Nawiązana współpraca stanowi płaszczyznę do wymiany doświadczeń z zakresu resocjalizacji i bezpieczeństwa.

Coroczną edycję przeglądu wieńczy wystawa nadesłanych prac, która potrwa do 18 lipca w Sztumskim Centrum Kultury. Wernisaż wystawy poprzedziła uroczystość wyróżnienia najlepszych twórców, w trakcie której każdemu uczestnikowi podziękowano za udział. W tym roku w przeglądzie udział wzięło 260 twórców z Polski i 38 z Czech i Litwy, którzy nadesłali łącznie ponad 2000 prac.

Patronat honorowy nad przeglądem objął minister Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości i Prokurator Generalny, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz burmistrz Leszek Tabor.

Przegląd jest, przypominamy, tylko jednym z wielu realizowanych w Zakładzie Karnym w Sztumie, projektów resocjalizacyjnych.

W sztumskiej jednostce penitencjarnej trwa właśnie (pisaliśmy o tym wcześniej) program profilaktyki skierowany do osób pozbawionych wolności, a zagrożonych patologicznym hazardem. Program nosi nazwę "Los - przypadek, czy mój wybór".

- Głównym celem tego programu jest ograniczenie ryzyka zaburzeń uprawiania hazardu wśród osób pozbawionych wolności poprzez wzmocnienie postaw prozdrowotnych wobec grania hazardowego, rozwijanie strategii radzenia sobie poprzez kształtowanie umiejętności wyznaczania celów długoterminowych, podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami - powiedział naszemu reporterowi por. Sławomir Sidorowicz, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Sztumie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto