Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztum. W roku 2021 postawiono na ekologię, ale dużo działo się w innych sferach

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
wikipedia
Sporo działo się w Sztumie w 2021 roku. Tak wynika przynajmniej z podsumowania minionych 365 dni dokonanego przez władze samorządowe. Czy to był dobry czas? Oceńcie Państwo sami.

Zacznijmy od ekologii. Jak już pisaliśmy, w 2021 roku Sztum otrzymał wyróżnienie za jakość powietrza w ramach ministerialnej inicjatywy „Miasto z klimatem”. W nagrodę gmina uczestniczy w projekcie doradczym, którego efektem będzie tzw. mapa drogowa transformacji energetycznej miasta.
W ramach projektu EUCEF miasto uzyskało 60 tys. euro na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej transformacji energetycznej gospodarki wodno-ściekowej. Trwają prace nad taką koncepcją dla PWiK i studium wykonalności dla nowej oczyszczalni ścieków.
Został przeprowadzony audyt energetyczny wszystkich budynków należących do gminy. Dzięki scentralizowanemu systemowi zbierania danych wiemy, które domy pochłaniają najwięcej energii i w pierwszej kolejności wymagają działań związanych z jej oszczędnością.

W polityce każdego z samorządów bardzo dużą rolę odgrywa oświata. W 2021 roku w Sztumie zrealizowano 12 projektów edukacyjnych o wartości ponad 2 mln 641 tys. zł.

W roku 2021 urodziło się w Sztumie o 3 proc. więcej chłopców niż dziewczynek. Urząd Stanu Cywilnego jest obecnie na etapie zliczania łącznej liczby urodzin nowych sztumian. Można już natomiast powiedzieć, że najczęściej nadawanymi imionami wśród chłopców to Tymon i Leon, a wśród dziewczynek - Laura i Hanna.
W mijającym roku aż 63 pary zamieszkujące na terenie miasta i gminy Sztum obchodziły 50-lecie zawarcia związku.

Rok 2021 był bardzo pracowity dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dzięki środkom z UE w ramach projektu „Siła współpracy...” rozwinięto z partnerami ofertę wsparcia rodzin, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
MGOPS uczestniczył w różnorodnych akcjach wsparcia drugiego człowieka (m.in. w Światowym Dniu Adopcji, Światowym Dniu Zespołu Downa, Światowym Dniu FAS) oraz w projekcie Shoebox.
Dla najuboższych mieszkańców pozyskano 19 ton żywności. Przeprowadzono również 10 akcji profilaktycznych zapobiegających przemocy w rodzinie.

Podsumowanie kończymy informacjami ze sfery kultury. W 2021 roku największą widownię do Kina Powiśle przyciągnęły filmy: "Psi Patrol: Film" - 594 widzów, "Mała wielka stopa 2: W rodzinie siła" - 420 widzów oraz "Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie" - 418 widzów. Siódmą lokatę, z 304 widzami, zdobyły "Dziewczyny z Dubaju". No cóż, o gustach się nie dyskutuje.
Adam Karaś, dyrektor Sztumskiego Centrum Kultury, za najważniejsze wydarzenie minionego roku uznał spektakl „Arka” Teatru Ósmego Dnia z Poznania, pokazany w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych. Z tą opinią trudno się nie zgodzić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto