Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztumska policja skontroluje zapinanie pasów

Piotr Piesik
Archiwum Policji
Sztumska policja skontroluje zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów samochodów, podczas prowadzonej w środę i czwartek akcji pod hasłem "Pasy". Można będzie przy okazji skorzystać z "symulatora zdarzeń", odtwarzającego skutki wypadku z niezapiętymi pasami.

Przez środę i czwartek sztumscy policjanci przeprowadzą działania „Pasy” - informuje sierż. sztab. Karolina Zawicka-Gastoł, oficer prasowy sztumskiej Komendy Powiatowej Policji. - Policjanci będą kontrolować czy kierowcy i pasażerowie samochodów mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz czy bezpiecznie przewożone są dzieci. Działania maja na celu nie tylko dyscyplinowanie kierowców. Przede wszystkim mają na celu zwrócenie uwagi użytkowników dróg na konsekwencje, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów. Każdy będzie mógł wypróbować urządzenie zwane „symulator zdarzeń”, które służy do prezentacji skutków niestosowania pasów bezpieczeństwa przez podróżujących pojazdami.

Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.

Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Zderzenie trwa ułamki sekundy, a śmierć przychodzi z prędkością pocisku.

Jak podają dane statystyczne stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45 procent ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50 procent.

Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50 procent ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy!

Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych krajów europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 osób uczestniczących w wypadku, śmierć ponosi 11. Pomimo to kierowcy nadal nie są świadomi znaczenia zapinania pasów bezpieczeństwa. Wśród uczestników ruchu drogowego krąży wiele stereotypów dotyczących stosowania pasów. Obalamy niektóre z mitów:

MIT:

Wśród kierujących i pasażerów krąży teoria, że podczas wypadku lepiej wypaść z auta niż być w nim uwięzionym.

FAKT:

Badania wskazują, że w przypadku wyrzucenia ciała przez przednią szybę ryzyko odniesienia ciężkich ran w wypadku jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

MIT:

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że po mieście i na krótkich trasach jeździ się wolno. W związku z tym, w razie wypadku nic im się nie stanie. Zapinanie pasów, w tej sytuacji, jest czynnością zbędną.

FAKT:

Nic bardziej mylnego, bowiem przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony. Przy uderzeniu w stałe elementy samochodu skutki mogą być śmiertelne, również dla pasażera z przodu.

MIT:

Uczestnicy ruchu drogowego, korzystający z tylnych foteli samochodu, rzadko zapinają pasy bezpieczeństwa (stosuje je średnio około 47 procent pasażerów). Uważają, że na tylnym siedzeniu jest bezpieczniej.

FAKT:

Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu.

MIT:

Niektórzy rodzice myślą, że trzymanie dziecka na kolanach zabezpieczy je przed konsekwencjami wypadku w takim samym lub większym stopniu jak usadowienie w foteliku.

FAKT:

Rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia przybiera masę słonia. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

Sztumska policja skontroluje zapinanie pasów bezpieczeństwa przez dwa dni, lecz pamiętajmy, by zapinać pasy za każdym razem.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto