MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej rodzin zastępczych w powiecie sztumskim?

MC
Powiat sztumski znalazł się wśród 185 samorządów, które otrzymały dotację w ramach programu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na 2012r. Program przygotowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie pochłonie łącznie 48 tys. 540 złotych, z czego aż 23 tys. 640 złotych sfinansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

– Opracowany przez nas program zakłada szkolenie osób tworzących już działające zawodowe rodziny zastępcze oraz zawodowe zastępcze rodziny wielodzietne, czyli takie, w których wychowuje się sześcioro i więcej dzieci – wyjaśnia Ewelina Łęgowska, kierownik PCPR. - Będziemy także szkolić kandydatów na rodziców zastępczych. Wszystko to dotyczy rodzin zastępczych niespokrewnionych z dziećmi pozostającymi pod opieką. Poza typowymi zajęciami dydaktycznymi, w planie są także krótkie wyjazdy rekreacyjne.

Program ruszy prawdopodobnie w lipcu i obejmie osiem rodzin zawodowych (16 osób), sześć rodzin zawodowych wielodzietnych (12 osób) i sześć rodzin, które chcą stworzyć rodziny zastępcze (12 osób). Mało kto wie, że w całym powiecie sztumskim funkcjonuje niemal setka rodzin zastępczych, w większości jednak są to rodziny spokrewnione z podopiecznymi, czyli dziadkowie czy wujostwo. Jak wyjaśnia nam starosta Wojciech Cymerys, niestety dochodzi do nadużyć i rodziny zastępcze mieszkają razem z matką czy ojcem, którzy jakoby zaniedbują dzieci.

– Jedno dziecko to dofinansowanie w wysokości około tysiąca złotych – mówi Wojciech Cymerys. – Gdyby to pokrycie kosztów pobytu dziecka w rodzinie zastępczej było niższe albo nie było go wcale natychmiast spadłaby ilość tych rodzin zastępczych spokrewnionych, a wychowanie wnuków toczyłoby się tradycyjnie, bez tworzenia fikcji.

Planowany program pomoże powiatowi, na którego barkach w tej chwili spoczywa opieka nad dziećmi, które trafiają do rodzin zastępczych czy innych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Przeszkolone rodziny będą sprawniej działać, a powstające rodziny zwiększą ilość miejsc oczekujących na dzieci. W tej chwili w powiecie działają dwa pogotowia rodzinne, do których trafiają dzieciaki zabrane w czasie interwencji zalecanej przez sąd, w takich placówkach jest łącznie około 10 miejsc, a to niestety za mało. Także za mało jest zawodowych rodzin zastępczych, bo choć w ubiegłym roku przeszkolenie przeszło 5 takich rodzin, to wciąż jest to zbyt mało w stosunku do potrzeb.

Każda osoba zainteresowana tą trudną pracą na rzecz dzieci powinna zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie otrzyma wszelkie niezbędne informacje dotyczące tworzenia rodziny i warunków, jakie powinna spełnić. Ważne jest to, że rodzinę taką mogą tworzyć także osoby samotne, wszyscy jednak spełniać muszą warunki wśród których są między innymi stałe źródło dochodu – u przynajmniej jednego z rodziców zastępczych w przypadku rodziny, odpowiednie warunki lokalowe i predyspozycje do takiej „pracy”. Dodatkowo osoby pragnące stworzyć rodzinę zastępczą muszą być w pełni zdrowe, nie ma możliwości tworzenia takich rodzin przez osoby niepełnosprawne.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto