Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczór pamięci Iłłakowiczówny

Piotr Piesik
Archiwum
Wieczór poetycki dedykowany Kazimierze Iłłakowiczównie odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 maja o godz. 17. w salach Sztumskiego Centrum Kultury, z udziałem Zbigniewa Chojnowskiego, Janusza Ryszkowskiego i Marcina Włodarskiego pt. W hołdzie Kazimierze Iłłakowiczównie. Tego samego dnia, lecz o godz. 12., prof. Zbigniew Chojnowski przedstawi wykład "Kiedy znów zakwitną białe bzy" czyli portret Mariana Hemara". O wizycie poetki w Sztumie rozmawiamy z Januszem Ryszkowskim.

- 11 marca 1935 roku, jedna z najważniejszych polskich poetek, Kazimiera Iłłakowiczówna przyjechała do Sztumu czytać swoje wiersze. Wiemy coś więcej o jej pobycie?

- Pracująca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, sekretarz marszałka Józefa Piłsudskiego, najpierw (9 marca) gościła w Olsztynie, gdzie Klub Polski zorganizował jej spotkanie autorskie. Przyjęto ją gorąco. Jak relacjonowała "Gazeta Olsztyńska" - całkowicie "przełamała flegmę warmińską". Czytała wiersze związane także z marszałkiem, którego "imię (…) dobrze jest znane ludowi warmińskiemu w Prusach Wschodnich". Następnego dnia spotkała się z dziećmi i pojechała do Gietrzwałdu, miejsca objawień maryjnych. 11 marca, podróżując pociągiem, przez Kwidzyn trafiła do Sztumu. W sali największego hotelu Królewski Dwór (spalonego w 1945 roku) spotkała się z Polakami z całej okolicy. Przybyło ich około 250. Potem w Domu Polskim na Przedzamczu podejmowano ją uroczystą kolacją. Panie z koła Ziemianek podarowały jej obrus w haftowany w motywy kaszubskie i powiślańskie.

- Pół wieku później sztumianin (Janusz Ryszkowski - przyp. PP) otrzymuje prestiżową nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny, przyznawaną za najlepszy książkowy debiut roku… Miałeś wtedy taką świadomość?
- Tę dziwną zbieżność odkryłem dopiero przed kilkoma laty. Wiedziałem oczywiście o pobycie Iłły w Sztumie, ale idąc za niektórymi ustaleniami, sądziłem, że był to rok 1936…

- 21 maja Sztumskie Centrum Kultury i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sztumskiej w dość niekonwencjonalny sposób chce przypomnieć pobyt Iłłakowiczówny…
- Pomyśleliśmy, że warto, by zagościła na nowo w pamięci sztumian i to na dłużej. Jej duch powraca pociągiem z Olsztyna przez Susz i Kwidzyn. Symbolicznie…
Zaprosiliśmy do Sztumu na spotkanie autorskie dwóch poetów - prof. Zbigniewa Chojnowskiego (Olsztyn), regionalistę i literaturoznawcę oraz Marcina Włodarskiego, recytatora i aktora, związanego z Suszem, Kwidzynem i Olsztynem. Będzie to rodzaj naszego hołdu dla pani Iłły, jak ją nazywano.

W uzupełnieniu informacji udzielonych przez Janusza Ryszkowskiego - otrzymał on w 1985 roku nagrodę imienia Kazimiery Iłłakowiczówny przyznawaną corocznie za najlepszą debiutancką książkę poetycką roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto