Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wniosek 12 radnych o odwołanie starosty Sylwii Celmer - przedstawiamy jego treść

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Przedstawiamy treść wniosku o odwołanie Sylwii Celmer ze stanowiska starosty powiatu sztumskiego. Dokument podpisany został przez 12 radnych.

Wniosek skierowano 22 kwietnia na ręce Dobrosławy Frączek, przewodniczącej Rady Powiatu Sztumskiego. Oto jego treść.

Na podstawie art. 31, ust 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2018 r., poz. 995), składamy wniosek o odwołanie ze stanowiska starosty sztumskiego Pani Sylwii Celmer.

Uzasadnienie:

Pani Sylwia Celmer, nie mając żadnego doświadczenia samorządowego, nigdy nie była merytorycznie przygotowana do pełnienia funkcji starosty powiatu sztumskiego. Wielu z nas o tym wiedziało, część była skłonna dać Jej szansę, a układ sił politycznych zdecydował, że większość podjęła jednak decyzję o Jej wyborze. O odwołanie Sylwii Celmer z funkcji starosty sztumskiego część radnych wnioskowała już 4 marca 2019 roku, wkrótce po powołaniu jej na tą funkcję. Sugerowano powołanie z naruszeniem prawa, ale nie znalazło to uznania w oczach radnych. Dziś po dwóch latach sprawowania funkcji starosty przez Sylwię Celmer jesteśmy przekonani, że są to dwa lata stracone dla naszego powiatu.

Analizując dwa ostatnie budżety przygotowane pod kierunkiem starosty Sylwii Celmer, musimy przyznać, że nie są to budżety nastawione na rozwój, a raczej przetrwanie. Starosta sztumski nie funkcjonuje w lokalnych relacjach samorządowych z gminami powiatu, ani w regionalnej czy w ogólnopolskiej przestrzeni samorządowej. Przez ostatnie dwa i pół roku tej kadencji nie słyszeliśmy żadnego ważnego oświadczenia czy wystąpienia starosty w ważnych kwestiach samorządowych, choć słyszymy, że bardzo ciężko i długo pracuje. Efektów jednak nie widać.

Najważniejsze osiągnięcie ostatniego roku to oczywiście poważne środki finansowe od firm wiatrowych dla budżetu powiatu, ale to poprzedni starosta porozumienie z tymi firmami podpisywał, zatem można powiedzieć, że obecny starosta jest tych środków konsumentem. Dzięki tym środkom uda się oczywiście w znacznym stopniu poprawić jakość naszych dróg, ale i tu jak słyszymy toczą się różnego rodzaju targi, dla kogo i jakie pieniądze trafią. Jesteśmy przekonani, że są to działania przypadkowe, bez planu i strategii, wyłącznie uznaniowe.

W czasie pełnienia funkcji starosty przez Sylwię Celmer dramatycznie zmieniła się obsada personalna starostwa, co w poważnym stopniu ma wpływ zarówno na powagę

urzędu, jak i jakość świadczonych usług. To w ostatnich dwóch latach ze starostwa odeszło wiele wykwalifikowanych osób (kierowników i urzędników), które były podporą funkcjonowania profesjonalnego i sprawnego urzędu. Odejście wieloletniego skarbnika powiatu jest tego najbardziej przykrym przykładem. W efekcie musimy płacić dodatkowe środki osobom z zewnątrz za pomoc przy sporządzaniu budżetu.

Od wielu miesięcy, widoczny jest brak współpracy między starostą a wicestarostą, co ma poważny wpływ na funkcjonowanie zarządu, a także starostwa powiatowego. Jedno i drugie świadczy o braku umiejętności koncyliacyjnych obecnego starosty czy woli współpracy na rzecz dobra wspólnego.

Od początku bieżącej kadencji bardzo źle układa się współpraca między samorządem powiatowym a samorządami gminnymi. Dobra współpraca jest szczególnie ważna w przygotowaniu wspólnych projektów, zwłaszcza przy aplikowaniu do środków rządowych i Regionalnego Programu Operacyjnego. Od wielu miesięcy odbywają się konsultację strategii Województwa Pomorskiego 2030, starosta sztumski pani Sylwia Celmer w nich nie uczestniczyła. Nie podjęła współpracy z gminami powiatu nad wypracowaniem wspólnych działań na rzecz ważnych zapisów dla naszych mieszkańców w strategii Województwa.

Powiat sztumski, w naszym przekonaniu, jest jednym z atrakcyjniejszych subregionów nie tylko Dolnego Powiśla, ale całego województwa pomorskiego. Mając takie atuty na swoim terenie jak zabytkowa śluza i przystań Pętli Żuławskiej w Białej Górze, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku), Zamek w Sztumie, który jest oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku, sieć dawnych dworków ziemiańskich, jeziora czy lasy starosta do tej pory nie przedstawiła racjonalnych i perspektywicznych planów na wykorzystanie tego potencjału kulturowego i naturalnego w strategii rozwoju powiatu sztumskiego i jego promocji.

W świetle powyższych argumentów uważamy, że odwołanie pani Sylwii Celmer i zmiana na stanowisku starosty powiatu sztumskiego jest konieczna.

Podpisy radnych:

1. Dobrosława Frączek
2. Leszek Sarnowski
3. Teresa Skolimowska
4. Zbigniew Zwolenkiewicz
5. Karolina Skowrońska
6. Ryszard Mazerski
7. Marcin Jarocki
8. Dariusz Browarczyk
9. Wojciech Cymerys
10. Sylwia Kubik
11. Ludwik Butkiewicz
12. Jarosław Stawny

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto