Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Sztumie. To już ostatnie dni wystawy o Prusach! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Już tylko do końca stycznia będzie można oglądać na Zamku w Sztumie wystawę "Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku". Ekspozycja otwarta w oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku w lipcu 2019 roku cieszyła się (i nadal cieszy!) ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Teraz czas na to, by mogli podziwiać ją inni. Wystawione dotąd w Sztumie eksponaty będą mogli m.in. zobaczyć mieszkańcy Hrubieszowa i Chełma.

Czy "Prusowie..." powrócą jeszcze do Sztumu?

- W jakiejś formie z pewnością tak. Czy jednak będzie to dokładnie w formie obecnej wystawy? Pewnie już nie, ale tematykę Prus będziemy kontynuować" - mówi Aleksander Masłowski, kierownik Zamku w Sztumie.

Muzealnik przypomina jednocześnie, że do końca marca w kierowanym przez niego muzeum można będzie obejrzeć wystawę "Jaćwingowie - zapomniani wojownicy".

- Według pierwotnych planów miała być czynna do końca grudnia, ale udało nam się - dzięki wspaniałej współpracy z Muzeum Archeologicznym w Warszawie, które jest właścicielem zbiorów - na jej przedłużenie do końca pierwszego kwartału obecnego roku. Cieszy się ona, podobnie jak wystawa "Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku", ogromnym zainteresowaniem zwiedzających - mówi Aleksander Masłowski i dodaje: - Jaćwingowie to lud spokrewniony z Prusami, ale jeszcze mniej od nich znany. Warto więc przypomnieć sobie o tym, co kiedyś słyszało się o Jaćwingach na lekcjach historii, gdy zdążyło się już o tym zapomnieć. Warto także poszerzyć uzyskaną przed laty wiedzę.

Wróćmy do wystawy o Prusach - wszak do końca stycznia (i tym samym ekspozycji) jest coraz bliżej. Ci, którzy jeszcze jej nie widzieli nie mają więc wiele czasu, by nadrobić tę poważną zaległość.

Co możemy zobaczyć (jeszcze zobaczyć!) na wystawie poświęconej dawnym mieszkańcom tych ziem? Wszystko, co dotyczyło ich życia w jego aspektach gospodarczym, kulturowym, prywatnym, militarnym... Wśród blisko 300 eksponatów znajdują się ubiory, elementy uzbrojenia, monety, ozdoby, biżuteria... Cezurą ich powstania jest XV wiek.

Jeszcze jest czas, by zobaczyć to wszystko!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto