Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

17 dzików w powiecie sztumskim padło na afrykański pomór świń. Hodowcy trzody chlewnej muszą być ostrożni. Jak poważna jest sytuacja?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Dziki są nosicielami wirusa niezwykle groźnego dla trzody chlewnej.
Dziki są nosicielami wirusa niezwykle groźnego dla trzody chlewnej. Jadwiga Bilicka
Kolejnych 17 dzików padłych na ASF znaleziono w powiecie sztumskim. Tę informację przekazała w swoim najnowszym komunikacie, wydanym w poniedziałek (15 maja), inspekcja weterynaryjna w Malborku.

W sumie około 50 padłych dzików od początku 2023 roku w powiecie sztumskim na ASF

Powiatowy lekarz weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń wykrytego u dzików na podległym mu terenie. Martwe zwierzęta zostały znalezione w pierwszych dniach maja w okolicy Adamowa w gminie Dzierzgoń oraz w okolicach wsi Gisiel, Lipiec, Pronie, Ostrogi i Tabory w gminie Stary Dzierzgoń. Badania wykonane w laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły, że przyczyną śmierci zwierząt był wirus ASF.

- Od początku bieżącego roku w gminie Stary Dzierzgoń i okolicy mieliśmy około 50 padłych dzików, u których potwierdzony został afrykański pomór świń. Padłe zwierzęta są zbierane przez koła łowieckie. To prawda, że każda taka informacja już nie elektryzuje, jak kiedyś, ale zmartwienie nadal jest to samo: żeby ASF się nie rozszerzał – podkreśla Wojciech Szczerbiński, powiatowy lekarz weterynarii dla powiatów sztumskiego i malborskiego.

Powiat sztumski już znajduje się w strefie ochronnej, więc ostatnie przypadki znalezienia padłych dzików aż tak wiele nie zmieniają. Dziki przenoszące ASF stanowią śmiertelne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. Hodowców już wcześniej obowiązywały szczególna ostrożność i stosowanie bioasekuracji w gospodarstwach, choćby takie rozwiązanie, jak maty dezynfekcyjne.

Cały czas kontaktujemy się z hodowcami, informujemy, przypominamy, żeby utrzymywali zasady bioasekuracji i sprawdzamy, czy to robią. Bioasekuracja to jedna z metod, by ustrzec się przed ASF. Cały czas odbywają się też odstrzały sanitarne dzików, bo im mniejsza populacja dzików, tym postęp ASF mniejszy – mówi Wojciech Szczerbiński.

CZYTAJ TEŻ: Ptasia grypa u mew śmieszek na jeziorze w Sztumie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto