Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy znikną z mapy powiatu sztumskiego? Najmniejsze wsie mają po zaledwie 4 mieszkańców! ZDJĘCIA

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Najmniejsza wieś w Polsce to Dąbrowa położona w powiecie hrubieszowskim (wojewódtwo lubelskie). Miejscowość liczy zaledwie 2 mieszkańców, którymi są sołtys wraz z żoną. Dąbrowie grozi zniknięcie z mapy Polski. Nie będzie pierwszą, ani ostatnią, której spotkać moze taki los. W rekordowym dla tego typu działań roku 2018 z mapy naszego kraju zniknęło ponad 90 miejscowości.

Przyjrzeliśmy się jak wygląda sytuacja w powiecie sztumskim. I tutaj znajdują się wsie (przysiółki), które co prawda nie osągnęły jeszcze poziomu ludnościowego Dabrowy, ale którym zniknięcie z mapy (i tym samym z ewidencji miejscowości) również coraz poważniej grozi.

Na czarnej liście znajdują się (każda zamieszkana przez cztery osoby) następujące miejscowości w gminie Sztum: Grzępa, Wilki i Wygoda. Niewiele lepsza sytuacja panuje w Wydrach (7 mieszkańców) i Polance (11). W gminie Stary Dzierzgoń najmniej liczną miejscowością są Najatki (11 mieszkańców) i Podwiejki (12), a w gminie Stary Targ - przysiółek Igły (8). Na tym tle stosunkowo nieźle wypada gmina Dzierzgoń, w której w najmniejszej wsi - Nowcu - mieszka 61 osób oraz gmina Mikołajki Pomorskie - z Perklicami liczącymi 40 mieszkańców.

Wszystkim tym miejscowościom dużo brakuje jednak do trzycyfrowej liczby ludności. Do grupy tej zaliczyć także trzeba: w gminie Sztum - Goraj (47 mieszkańców), Michorowo (79), Parowy (52), Polaszki (64), Ramzy Małe (64), Szpitalną Wieś (82); w gminie Dzierzgoń - Ankamaty (80); w gminie Stary Dzierzgoń - Bucznik (80), Kornele (80) oraz w gminie Stary Targ - Jordanki (33), Malewo (27) i Olszak (25).

Niepokoi także fakt, że praktycznie we wszystkich z wymienionych wyżej miejscowości (z wyjątkiem Szpitalnej Wsi) tendencja do wyludniania nie maleje.

Jest to, niestety, tendencja ogólnopolska. Jak podkreśla portal euroactiv.pl, szansę na rozwój mają praktycznie jedynie wsie położone w pobliżu dużych aglomeracji miejskich. Wsie znajdujące się w pobliżu np. Trójmiasta, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, wykazały w ostatnich latach tendencje wzrostowe. Najwięcej mieszkańców przybywało w takich wsiach w województwach pomorskim, wielkopolskim i podkarpackim.

Wsie z dala od dużych miast nadal się wyludniają. "Ogółem w 41 proc. gmin wiejskich w Polsce ludności po 1989 r. przybyło, a w 53 proc. – ubyło. W aż co dziesiątej gminie wiejskiej w Polsce ubyło 20 proc. mieszkańców" - podaje portal euroactiv.pl

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto