MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Elbląska Straż Graniczna przeprowadziła kontrolę legalności pobytu prawie 90 cudzoziemców w Sztumie

OPRAC.: KK
Elbląska Straż Graniczna przeprowadziła kontrolę legalności pobytu prawie 90 cudzoziemców w Sztumie
Elbląska Straż Graniczna przeprowadziła kontrolę legalności pobytu prawie 90 cudzoziemców w Sztumie MOSG
Blisko 90 cudzoziemców wylegitymowali funkcjonariusze elbląskiej Straży Granicznej na terenie powstającej farmy pod Sztumem. Okazało się, że dane osobowe obywatela Mołdawii i Ukrainy figurowały w Systemie Informacyjnym Schengen.

Kontrolą legalności pobytu funkcjonariusze objęli 45 obywateli Ukrainy, 16 Gruzji, 14 Mołdawii, 11 Białorusi, 2 Uzbekistanu oraz obywatela Indii.

- W wyniku szczegółowego sprawdzenia okazało się, że cudzoziemca z Mołdawii trzeba było zatrzymać, ponieważ w SIS zawarte było zastrzeżenie dotyczące odmowy jego wjazdu i pobytu w strefie Schengen. Cudzoziemca zatrzymano na czas czynności, po czym wystawiono mu decyzję o zobowiązaniu do powrotu - informuje Tadeusz Gruchalla-Wensierski, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak informuje MOSG, także dane obywatela Ukrainy widniały w tym systemie. Wpis dotyczył dyspozycji zatrzymania posiadanej przez niego węgierskiej karty pobytu, którą się posługiwał. Kartę tę zabrali mu strażnicy graniczni.

- Mężczyzna jednak nie podzielił losu Mołdawianina, ponieważ korzysta z ochrony, którą daje mu ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - dodał Tadeusz Gruchalla-Wensierski.

Ponadto w związku z nielegalnym powierzaniem wykonywania pracy (bez zezwolenia na pracę) innemu obywatelowi Ukrainy przez jedną z firm prowadzących pracę budowlane na terenie powstającej farmy pod Sztumem Straż Graniczna w Elblągu wszczęła kontrole legalności zatrudniania, czynności te są w toku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto