Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Karny w Sztumie pozyskał kontrahenta. Firma zatrudni osadzonych w hali produkcyjnej na terenie więzienia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W hali produkcyjnej na terenie ZK w Sztumie wkrótce znów będą pracować osadzeni.
W hali produkcyjnej na terenie ZK w Sztumie wkrótce znów będą pracować osadzeni. ZK Sztum
Dyrekcja Zakładu Karnego w Sztumie pozyskała nową firmę, która będzie prowadziła działalność w hali produkcyjnej za więziennym murem. Wcześniej osadzeni robili meble, teraz czas na recykling.

Osadzeni ze Sztumu robili meble, teraz zajmą się recyklingiem tekstyliów i urządzeń

Hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Sztumie powstała w ramach zainicjowanego w 2016 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu „Praca dla więźniów”. Została wybudowana ze środków pochodzących z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Początkowo Sztumu nie było na liście kilkunastu lokalizacji w kraju, bo tutejsza jednostka nie dysponowała gruntem pod budowę infrastruktury. Sytuacja zmieniła się po tym, jak władze gminy nieodpłatnie przekazały na rzecz Skarbu Państwa grunty przylegającego do więziennego muru. Teren zostały włączony w obręb ZK, ogrodzony i objęty monitoringiem.

Do tej pory osadzeni produkowali meble tapicerowane. Pierwszym dzierżawcą był bowiem znany producent mebli – Black Red White. Pierwsza partia mebli wyjechała stąd w styczniu 2022 roku. Jednak niedawno przedsiębiorstwo postanowiło zakończyć działalność w Sztumie, a dyrekcja jednostki zaczęła szukać nowego kontrahenta. Obecnie jest przestój, ale ZK poinformował właśnie o podpisaniu umowy dzierżawy z firmą GECON Sp. z o.o., która wkrótce zatrudni osadzonych.

- Zakres działalności kontrahenta polega na nadawaniu drugiego życia urządzeniom oraz tekstyliom. To m.in. sortowanie, serwis i naprawa używanych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, które docelowo trafią do ponownej sprzedaży detalicznej lub hurtowej. Kwestią czasu jest rozpoczęcie działalności, powinno to nastąpić do końca bieżącego roku. Firma musi dostosować pomieszczenia. W pierwszej kolejności będą zatrudnieni ci osadzeni, którzy już pracowali wcześniej. Docelowo będzie to 90 osób – mówi st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie.

CZYTAJ TEŻ: Doroczny Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie to forma resocjalizacji

Szansa dla osadzonych, którzy nie mogą pracować za więziennym murem

Sztumskie więzienie jest specyficznym zakładem. Co prawda, działa tu mały oddział półtotwarty, z którego skazani mogą pracować poza więziennym murem, w lokalnych firmach, ale przede wszystkim wyroki odsiadują recydywiści odbywający karę w systemie zamkniętym, bez możliwości skierowania do pracy na zewnątrz jednostki. To oni będą zatrudniani w hali na podstawie skierowania wydawanego przez dyrektora jednostki, czyli po ocenie, czy nadają się do tej pracy.

Uzyskując zatrudnienie odpłatne, osadzeni będą mogli regulować między innymi zobowiązania alimentacyjne bądź też zobowiązania na rzecz ofiar przestępstw. To wszystko wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania osadzonych w czasie ich pobytu w warunkach izolacji więziennej oraz wesprze oddziaływania penitencjarne – wyjaśnia st. szer. Anna Jasnoch-Rygielska.

Bo praca pozwala na likwidację zjawiska tzw. więziennej nudy i umożliwia zdobycie nowych umiejętności zawodowych. Tym samym wpisuje się w cele resocjalizacji i readaptacji społecznej.

Jak dodaje rzecznik prasowy, firma GECON posiada już doświadczenie i zna realia współpracy ze Służbą Więzienną, bo od dłuższego czasu zatrudnia skazanych z innych jednostek penitencjarnych w kraju. Umowa z nowym dzierżawcą została podpisana na sześć lat. Spółka prócz kosztów dzierżawy pokrywa oczywiście koszty mediów i podatku od nieruchomości.

Więzienie w Sztumie to jeden z największych zakładów karnych w województwie pomorskim, mogący pomieścić około 1000 osadzonych. W ZK funkcjonuje oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, które prowadzi nauczanie w zakresie ogólnym i zawodowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto