Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi strażacy nie tylko ratują lasy przed pożarami, ale także sadzą nowe drzewa! ZDJĘCIA!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Susza jaka panuje w trakcie tegorocznego lata stanowi duże zagrożenie między innymi dla lasów. O to, by czerwony kur nie zniszczył drzewostanu dbają, obok leśników, strażacy. O ich licznych interwencjach w lasach wielokrotnie pisaliśmy i pisać będziemy, podobnie jak o usuwaniu wiatrołomów, teraz jednak przyszedł czas na bardziej optymistyczną wiadomość...

W siedzibie Nadleśnictwa Kwidzyn zostały przekazane na ręce przedstawicieli druhów OSP z terenu powiatu sztumskiego sadzonki drzew. Sadzonki trafiły na mocy porozumienia, jakie Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej podpisał z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.

Sadzonki trafiły niezwłocznie do wszystkich jednostek OSP powiatu sztumskiego. Część drzewek została już posadzona. Stało się tak na przykład w Postolinie, gdzie zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej stała się okazją do posadzenia otrzymanych drzewek w okolicach remizy.

Tegoroczna akcja sadzenia drzew przez druhów jest kolejnym działaniem OSP wspierającym polski drzewostan. W ubiegłym roku do wszystkich jednostek trafiły sadzonki dębów, które upamiętniły 100-lecie Istnienia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one prawie 30 proc. terytorium kraju, rosnąc na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha.

Lasów przybywa, ale należy pamiętać o zagrożeniach drzewostanu związanych z pożarami. Poza styczniem i czerwcem tego roku, gdy pożarów było mniej niż w roku 2021 - odpowiednio: 43 i 49 oraz 870 i 951, we wszystkich pozostałych miesiącach liczba pożarów była większa niż przed rokiem. Niech przemówią liczby: luty - 79 (w 2021 roku - 0), marzec - 1557 (131), kwiecień - 595 (401), maj - 1653 (425) oraz lipiec - 578 (241).

Pamiętajmy więc, wchodząc do lasów, o starej prawdzie: "las rośnie długo, ale płonie bardzo szybko". W trakcie spacerów rozpalajmy ogniska wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych (obecnie lepiej nie rozpalajmy ich wcale!), nie rzucajmy niedopałków na ziemię (wysuszona ściółka to "idealna rozpałka") oraz nie zostawiajmy w lesie śmieci. Od pozostawionej w lesie szklanej butelki może rozpocząć się pożar, który strawi wiele hektarów lasu!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto