Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega przed wypalaniem suchych traw - to może się skończyć poważnymi konsekwencjami

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum
Komenda Powiatowa Policji w Sztumie apeluje o zaniechanie procederu wypalania suchych traw - zarazem ostrzega, że to działanie jest naruszeniem prawa i może skutkować poważnymi konsekwencjami karnymi.

W okresie wiosennym często dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych - przypomina Komenda Powiatowa Policji w Sztumie. - Proceder ten jest bardzo niebezpieczny z uwagi na ryzyko błyskawicznego rozprzestrzenienia się ognia. Wzniecony pożar, zagraża ludziom i ich dobytkowi. Płoną lasy i giną zwierzęta. Policja przypomina – wypalanie traw jest niedozwolone i grożą za to surowe sankcje karne.

Każdego roku wiosną mamy do czynienia z wieloma pożarami, których bezpośrednią przyczyną jest wypalanie traw. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi czy silniejszy podmuch wiatru mogą spowodować znacznie większy pożar. W tym roku dodatkowym czynnikiem powodującym duże niebezpieczeństwo pojawienia się pożarów, jest panująca susza. Niekontrolowany ogień może łatwo przenieść się na zabudowania, czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często są wypalane łąki znajdujące się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczyć widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

W ostatnim czasie na terenie powiatu sztumskiego miało miejsce kilka takich zdarzeń m.in. w Szropach, Bukowie oraz Dąbrówce Malborskiej a także pojedyncze incydenty w okolicach miasta Sztum i Dzierzgoń, gdzie w wyniku wypalania traw doszło do powstania pożaru. Policjanci patrolując teren powiatu, będą zwracać szczególną uwagę, czy nie dochodzi do tego niebezpiecznego procederu, stanowiącego niewątpliwie naruszenie porządku prawnego. W każdym ujawnionym przypadku funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na tego rodzaju naruszenia poprzez nakładanie mandatów karnych i sporządzanie wniosków o ukaranie do sądu.

Policja przypomina, że zgodnie z art.. 124 ustawy o ochronie przyrody - "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Za naruszenie tego zakazu grozi kara aresztu albo grzywny do 5 tys. zł. W przypadku gdy wypalanie traw doprowadzi do pożaru zagrażającemu życiu i zdrowiu osób lub mieniu sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto