Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim po raz siedemnasty. Tutaj w 1827 roku miał gościć młody Fryderyk

OPRAC.:
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, zaprasza na 17 Pomorskie Dni Chopinowskie, które odbędą się 29 i 30 września. W dawnym pałacu rodu Sierakowskich zagrają Małgorzata Walentynowicz i Mateusz Krzyżowski.

Pomorskie Dni Chopinowskie. Najpierw Małgorzata Walentynowicz

W ramach 17 Pomorskich Dni Chopinowskich odbędą się dwa koncerty w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, na oba wstęp jest bezpłatny. W piątek (29 września) o godz. 17 będzie to koncert muzyki współczesnej w wykonaniu Małgorzaty Walentynowicz (fortepian, keyboard).

To absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej. Laureatka I Nagrody 37 edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji. Nominowana do Classical:NEXT Innovation Award 2017 w Rotterdamie.

Często i chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi – jest pianistką w zespole Ensemble Garage z Kolonii oraz New European Ensemble z Hagi.

Występowała w wielu krajach podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej, m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, Ultraschall i MaerzMusik w Berlinie, Acht Brücken w Kolonii, Klangspuren w Innsbrucku, ECLAT Stuttgart, Rainy Days w Luxemburgu, Musica Strasbourg, Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, SPOR w Aahrus, KLANG, ISCM World New Music Days, Huddersfield Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum, Tzlil Meudcan w Tel Awiwie.

Wystąpiła w USA na zaproszenie Harvard University USA (zaproszenie Harvard Group for New Music), a także na zaproszenie uniwersytetów w Miami, UNT North Texas, Illinois i Urbana Champagne. Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Muzyki Nowej, Illinois Modern Ensemble i Ensemble Neofonia.

Dokonała nagrań dla wytwórni WERGO, DUX, Genuin (płyta otrzymała w 2017 roku nagrodę niemieckich krytyków muzycznych), Bôłt Records oraz polskich i niemieckich rozgłośni radiowych.
Była stypendystką Rządu Republiki Francuskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Alfred Toepfer Stiftung z Hamburga. Posiada stopień doktora habilitowanego sztuki i obecnie pracuje na stanowisku profesora na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Repertuar, w którym zaprezentuje się podczas 17 Pomorskich Dni Chopinowskich, to:

  • Julia Wolfe – „East Broadway” na midi keyboard i soundtrack (1993),
  • Nicole Lizée – „Kubrick Études” na fortepian, glitch i wideo (2016),
  • Pierre Jodlowski – „Série Cendre” na fortepian i soundtrack (2022).

Chopin, Paderewski i Szymankowski w wykonaniu Krzyżowskiego

W sobotę (30 września), także o godz. 17, odbędzie się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego (fortepian). To pianista, który edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi:

  • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022); zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie;
  • I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy; nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą;
  • I nagroda w 49 Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina;
  • półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina;
  • II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach;
  • I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie;
  • Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie,
  • I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra”.

Koncertował w polskich filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Krakowskiej, kameralnej w Łomży, Sinfonia Baltica czy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz za granicą – m.in. we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records. Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.

Podczas koncertu w Waplewie Wielkim zaprezentuje się w repertuarze Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

Dlaczego Dni Chopinowskie odbywają się w Waplewie Wielkim?

Pomorskie Dni Chopinowskie nieprzypadkowo organizowane są w Muzeum Tradycji Szlacheckiej, dawnym dworze należącym od 1760 do 1939 roku do rodu Sierakowskich. Ich pałac był ostoją polskości, w tym muzyki, literatury i sztuki. Przyciągał wybitne osobowości, gościli tu m.in. Józef Ignacy Kraszewski (1867), Oskar Kolberg (1875), Jan Matejko (1877). I wiele wskazuje również na to, że latem 1827 roku gościem był Fryderyk Chopin.

"Antoni Sierakowski był zięciem hrabiego Franciszka Ksawerego Zboińskiego, miał możliwość poznania przez swojego teścia Fryderyka Chopina, który latem 1827 r. spędzał w Kowalewie wakacje pod opieką hrabiego. Wiemy, że Zboiński razem z Sierakowskim i Ignacym Dembowskim udał się do Gdańska. Nie mamy jednak pewności, czy w ich towarzystwie znajdował się Chopin, który wcześniej w liście z Kowalewa wspominał, co prawda, o planowanej podróży na Pomorze, jednak nie można znaleźć bezpośredniej informacji, która potwierdza realizację tego planu" – można przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Historycy domniemywają, że młody, wówczas zaledwie 17-letni Chopin jednak skorzystał z zaproszenia i odwiedził Waplewo Wielkie. Brak jednak dokumentu bezpośrednio poświadczającego tę wizytę. Jak podaje instytut, zachowało się jedynie wspomnienie z 1889 r., w którym wnuk Antoniego, Adam Sierakowski, tak pisze o dziadku: „(...) był z duszy i ciała miłośnikiem sztuki, przede wszystkim muzykiem, grał bardzo ładnie na skrzypcach oraz wiele komponował i podawał do druku. Sławny kompozytor Chopin był jego przyjacielem i gościł w Waplewie”.

Być może Antoni, miłośnik muzyki, dysponował dobrym instrumentem, na którym Chopin mógł pokazać swój wielki talent pianistyczny – czytamy na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Sierakowscy byli właścicielami majątku waplewskiego aż do II wojny światowej. Po wojnie w pałacu mieścił się Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. W latach 70. obiekt został poddany gruntownemu remontowi. Od 2006 r. nad zespołem pałacowo-parkowym opiekę sprawuje Muzeum Narodowe w Gdańsku, które powołało w Waplewie do istnienia swój oddział – Muzeum Tradycji Szlachty Polskiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. Pałac w Waplewie Wielkim jest uważany za jeden z najcenniejszych zachowanych do dzisiaj zabytków polskiej kultury ziemiańskiej w północnej Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto