Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Na tę imprezę czeka się cały rok!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Karol Radziwonowicz
Karol Radziwonowicz Archiwum Organizatora
Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim już teraz zaprasza wszystkich melomanów na XVI Pomorskie Dni Chopinowskie, które odbędą się 17 i 18 czerwca w gościnnych wnętrzach muzeum. W trakcie festiwalu wystąpi dwóch renomowanych artystów.

Pomorskie Dni Chopinowskie, to impreza od lat wpisana w kalendarz najważniejszych działań kulturalnych na Pomorzu i nie tylko. Impreza, tradycyjnie organizowana przez Muzeum Tradycji Szlacheckiej oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku w Waplewie Wielkim, upamiętnia wizytę Fryderyka Chopina w majątku hr. Antoniego Sierakowskiego na Powiślu. W sierpniu 1827 roku Chopin wraz ze swoimi przyjaciółmi hr. Zboińskim i Dembowskim, odwiedzał majątki rodzinne przyjaciół szkolnych. Antoni Sierakowski kompozytor i muzyk pojął za żonę siostrę Zboińskiego - Honoratę, a po jej śmierci Antoninę, również Zboińską. Zatem powód wizyty w Waplewie Wielkim był oczywisty - spotkanie rodzinne.

Wnuk Antoniego, Adam Sierakowski we wspomnieniach wydanych w Królewcu przez Georga Bujacka w 1900 roku pisze o wizycie Chopina w Waplewie i wspólnym koncertowaniu. Mając na uwadze wspomnianą wizytę, organizatorzy Pomorskich Dni Chopinowskich wpisuje się koncertami w polskie trasy turystyczno-muzyczne, które można nazwać muzycznymi podróżami Chopina.

A oto kto wystąpi w trakcie XVI edycji Pomorskich Dni Chopinowskich.

17 czerwca o godz. 17 będziemy mogli wysłuchać recitalu fortepianowego Karola Radziwonowicza.

Karol Radziwonowicz to wybitny pianista, wykształcony w Polsce i USA. Koncertował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, współpracując ze światowej sławy dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Paryżu, Moskwie, Warszawie, Dusznikach Zdroju, Quebecu, Pradze, San Francisco, Berlinie, Salzburgu, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Delhi, Sydney, Mediolanie, Szanghaju, Pescarze, Tel Awiwie, Pekinie, Baden Baden, Limie, Sajgonie czy St. Petersburgu.

Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty, a jako solista występował w tak prestiżowych salach koncertowych, jak m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Festspielehaus w Salzburgu, Berlińska Filharmonia, Concertgebouw w Amsterdamie, Kitara Concert Hall w Sapporo, Ikebukuro Art Center w Tokio, Pałac Ermitaż w St. Petersburgu czy Forbidden City Concert Hall w Pekinie.

Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania – utworów Fryderyka Chopina – znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie. Odtwarzano je podczas misji kosmicznej „Endeavour” w dwusetną rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora. Film z nagraniami pianisty, dokumentujący to wydarzenie, otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Anioła” na Międzynarodowym Festiwalu filmów dokumentalnych w Monaco w 2012 roku.

Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego. Natomiast jego nagranie utworów Fryderyka Chopina, z orkiestrą w wersji kameralnej, stało się w 1999 roku bestsellerem w Kanadzie. Nagrał też dzieła fortepianowe Juliusza Zarębskiego i Karola Mikulego. Z okazji Roku Chopinowskiego – na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer „model „Chopin” – nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury.

Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną, od 30 lat zapraszany jest przez różne uczelnie do prowadzenia klas mistrzowskich zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także wykładowcą klas fortepianu. W dowód uznania jego działalności pedagogicznej został wybrany prezesem polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association). Jest także prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezesem Towarzystwa im Fryderyka Chopina w Warszawie.

W wykonaniu tego artysty będziemy mogli wysłuchać następujących utworów: Fryderyk Chopin - Polonez A-dur op. 40 nr 1, Nokturn b-moll op. 9 nr 1; Ignacy J. Paderewski - Nokturn B-dur op. 16 nr 4; Fryderyk Chopin - Fantaisie Impromtu cis-moll op. 66, Nokturn H-dur op. 9 nr 3; Ignacy J. Paderewski - Menuet antyczny op. 14 nr 1; Fryderyk Chopin -Impromtu Fis-dur op. 36, Walc cis-moll op. 64 nr 2; Ignacy J. Paderewski - Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6; Fryderyk Chopin - Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Ballada g-moll op. 23; Ignacy J. Paderewski - Mazurek a-moll op. 9 nr 2, Polonez H-dur op. 9 nr 6.

18 czerwca, także o godz. 17, wysłuchamy recitalu gitarowego Mateusza Kowalskiego.

Mateusz Kowalski to jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia. Według Classical Guitar Magazine jest muzykiem „spektakularnym”, który rozległy repertuar – od renesansu do współczesności – wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu. Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre. Koncertował m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Artysta jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (Londyn). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. Na początku roku 2021 miała miejsce premiera jego drugiej płyty Polish Romantic Guitar – nagrania są efektem współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Koncert premierowy odbył się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie.

Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków takich jak Sergio Assad, Oscar Ghiglia czy Alvaro Pierri. Młody artysta, równolegle do kariery solistycznej, rozwija także działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

W wykonaniu tego artysty będziemy mogli wysłuchać następujących utworów: Marek Sokołowski - Diligenza postale; Fryderyk Chopin - Mazurek B-dur op. 7 nr 1, Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Mazurek As-dur op. 7 nr 4: Astor Piazzolla - Invierno porteño, arr. S. Assad; Heitor Villa-Lobos - Etiuda nr 2; Stanisław Szczepanowski - Une Larme, Morceau Expresif; Jan Nepomucen Bobrowicz - Wariacje op. 6 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta; Fryderyk Chopin - Mazurek E-dur op. 6 nr 3, Mazurek f-moll op. 7 nr 3, Mazurek cis-moll op. 6 nr 2, Mazurek fis-moll op. 6 nr 1; Mauro Giuliani - Le Rossiniane op. 120 nr 1

Przed XVI Pomorskimi Dniami Chopinowskimi publikujemy zdjęcia z archiwum organizatora. Na dwóch pierwszych są artyści, którzy wystąpią w najbliższej edycji. Na kolejnych przypominamy niektóre z wcześniejszych edycji tej prestiżowej muzycznej imprezy.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Sponsorami XVI Pomorskich Dni Chopinowskich są: Starostwo sztumskie, miasto Dzierzgoń oraz gmina Stary Targ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto