Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. Dzielimy odpady i co dalej z nimi?

Piotr Piesik
Plac koło Urzędu Gminy jeszcze zastawiony kontenerami na odpady
Plac koło Urzędu Gminy jeszcze zastawiony kontenerami na odpady Piotr Szymański


Sztum nie ma programu selektywnej zbiórki odpadów, nie mówiąc już o wydzieleniu tzw. odpadów mokrych (nadających się do biologicznego przetworzenia, np. na kompost) i suchych, które wędrują na wysypiska. Burmistrz Leszek Tabor przekonuje, że za brakiem takiego planu stoi niedoskonałość obowiązującego w Polsce prawa, lecz prędzej czy później - raczej prędzej - miasto będzie musiało z tym problemem się zmierzyć. Na razie dzieje się niewiele.


Jedyną formą segregowania odpadów w Sztumie są tzw. gniazda recyklingowe, czyli oddzielne pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, opakowania szklane oraz makulaturę. Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że i tak wyrzucane są tam wszystkie śmieci jak popadnie. 


- Musimy podjąć segregowanie śmieci "u źródła", czyli już w gospodarstwach domowych. Do tego jednak muszą zmienić się obowiązujące przepisy, zarówno od strony organizacyjnej, jak i finansowej. Nie ma co ukrywać, że do akcji zbierania odpadów nadających się do ponownego przetworzenia dopłacamy - wyjaśnia burmistrz.


Jak to możliwe? Stłuczka szklana, opakowania plastikowe i makulatura są odbierane przez firmy zajmujące się ich przerobem. Narzucają one bardzo niskie ceny, które nie pokrywają kosztów ustawienia pojemników oraz ich opróżniania. Pewnie dlatego jest ich tak mało. Lecz z drugiej strony, gdyby nie taka segregacja butelki PET, stare gazety czy słoiki trafiałyby na wysypisko w Nowej Wsi. Za składowanie każdej tony odpadów trzeba uiszczać tzw. opłatę marszałkowską, z roku na rok wyższą. Pojemność wysypiska też jest ograniczona. Sztum ma umowę o składowanie śmieci tylko do roku 2017. Już teraz trzeba myśleć o tym, co dalej, żeby nie utonąć we własnych śmieciach.


- Decyduje o tym polityka regionalna, w której planowane jest wybudowanie składowiska i zakładu utylizacji odpadów pod Kwidzynem. Przyjmą od nas śmieci, lecz każą sobie za nie słono zapłacić - dodaje Leszek Tabor.


Inne gminy nie rezygnują z rozmaitych form wstępnego segregowania odpadów. Mikołajki Pomorskie zakupiły kilkadziesiąt pojemników z przeznaczeniem na tereny wiejskie. Podobnie postępuje również samorząd Dzierzgonia. To chyba właściwa droga, by mieszkańców przyzwyczaić do segregacji śmieci.

Parking obok siedziby Urzędu Gminy w Mikołajkach Pomorskich szczelnie zastawiony był przez pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Systematycznie ich ilość się zmniejsza, w ślad za tym, jak kontenery ustawiane są w tzw. gniazdach recyklingowych na terenie poszczególnych sołectw.


Przetarg na dostawę pojemników rozstrzygnięto jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Sprowadzono 29 kontenerów o pojemności 1100 litrów do selektywnej zbiórki makulatury (kolor niebieski), 26 podobnych pojemników do zbierania opakowań szklanych (kolor zielony) oraz 31 kontenerów do butelek z tworzyw sztucznych PET (kolor żółty). Prócz wyróżniających kolorów, na pojemnikach umieszczono stosowne napisy.

Za jednym zamachem gmina sprowadziła jeszcze 50 mniejszych pojemników (o pojemności 110 litrów), w kolorach zielonym, żółtym i czarnym. Mają służyć do zbiórki stałych odpadów komunalnych.


Samorządowcy z Mikołajek postanowili "rozprowadzić" pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów po całej gminie, aby choć w części zmniejszyć ilości śmieci, trafiających na wysypiska. Dodatkowym argumentem jest ograniczenie powstawania bardzo uciążliwych dzikich wysypisk śmieci, na które natknąć się można w lasach i nad jeziorami. Tymczasem gmina stawia na rozwój turystyki.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto