Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat sztumski. W powiecie nie ma przypadków świńskiej grypy

ABS
Sztumianie mogą spać spokojnie. Nie ma zagrożenia zarażeniem wirusem AH1N1, tzw.świńskiej grypy. Sytuacja jest stale monitorowana.

Specjaliści z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Malborku uspokajają mieszkańców powiatów sztumskiego i malborskiego. Nie zanotowano u nas na razie żadnego przypadku zarażenia wirusem AH1N1, czyli tzw. świńską grypą. Nie podniósł się nawet wskaźnik zachorowań na "zwykłe" odmiany grypy.
- Monitorujemy sytuację - mówi Andrzej Bielawski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Malborku. - Od początku sezonu zachorowań na grypę nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku innej niż zwykła odmian grypy. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami medycznymi w obu podległych nam powiatach.
Na wystąpienie ewentualnych przypadków groźnej odmiany wirusa grypy przygotowane są sztumskie przychodnie. Pracownicy doskonale znają procedury postępowania w przypadku chorób zakaźnych. Lekarze uspokajają jednak, zapewniając, że nie ma ryzyka zachorowania, jeśli dba się o zdrowie.
- Większość pacjentów naszej przychodni zaszczepiła się przeciwko grypie jeszcze jesienią, przed okresem zwiększonej zachorowalności - wyjaśnia lek.med. Grażyna Pietrzak, dyrektor medyczny Szpitala Polskiego w Sztumie. - Szczepienie profilaktyczne przyniosło efekty. Nawet teraz, zimą, gdy częściej przeziębiamy się i zarażamy grypą nie odnotowaliśmy większej liczby zachorowań.
W Szpitalu Polskim w Sztumie także nie widać powodu do niepokoju. Główny epidemiolog szpitala nie wprowadził żadnych dodatkowych środków bezpieczeństwa. Odwiedziny u chorych odbywają się bez przeszkód.
- Nie odnotowaliśmy żadnego przypadku zachorowania na AH1N1 - mówi Michał Sobolewski, dyrektor Szpitala Polskiego w Sztumie.
Największym sprzymierzeńcem w walce z wirusami grypy są niskie temperatury, prawidłowe odżywianie się i dbanie o kondycję organizmu. W aptekach bez problemów można nabyć szczepionki przeciw grypie. Jeden zastrzyk kosztuje od 30 do 50 zł w zależności od składu szczepionki. Warto pamiętać, że po zakupie zastrzyku należy jak najszybciej udać się do przychodni i poddać iniekcji. Źle przechowywany lek może stać się bezużyteczny.
Lekarze obalają także mit, który mówi o tym, że po zaszczepieniu natychmiast zapadamy na grypę. Zawarte w szczepionce wirusy są nieaktywne. Ich zadaniem jest pobudzenie układu odpornościowego do wytworzenia przeciwciał do zwalczania choroby. Farmaceuci polecają także preparaty witaminowe wspomagające organizm w okresie zimowym.
- Ważne jest, aby pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i soli mineralnych, najlepiej w postaci świeżych warzyw i owoców - mówi dr Marianna Cichocka, specjalista od Edukacji Zdrowotnej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. - Prawidłowe odżywianie jest podstawą poprawnego działania naszego organizmu. Unikajmy też kontaktów ze źródłami zakażenia. Dbajmy o zdrowy sen i ruch na świeżym powietrzu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powiat sztumski. W powiecie nie ma przypadków świńskiej grypy - Sztum Nasze Miasto

Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto