Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodziny zastępcze w powiecie sztumskim: W trosce o dobro dzieci

opr. As
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum NM
Idea rodzicielstwa zastępczego rozwija się bardzo powoli. Daleko do stanu, kiedy placówki opiekuńczo - wychowawcze zostaną zastąpione przez przyjaźniejsze dziecku formy pieczy zastępczej.

Na terenie powiatu sztumskiego znajduje się obecnie 98. rodzin zastępczych, w tym 39 niezawodowych, 46 spokrewnionych oraz 13 zawodowych. W rodzinach tych umieszczonych jest łącznie 189 dzieci.

- Wśród zawodowych rodzin zastępczych znajdują się dwa pogotowia rodzinne oraz dwie rodziny specjalistyczne, przygotowane do opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi - wyjaśnia Ewelina Łęgowska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sztumie.

PCPR stara się wszelkimi siłami pozyskiwać nowe rodziny zastępcze. Ich zadaniem jest zapewnienie dziecku całodobowej opieki i wychowania, w szczególności zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, bytowych, rozwojowych i społecznych dziecka.

- W pierwszej kolejności badamy warunki i predyspozycje osób ubiegających się o status rodziny zastępczej. Sprawdzamy m. in. czy rodzina ma stałe źródło utrzymania, jak wyglądają warunki mieszkaniowe oraz przeprowadzamy badania psychologiczne. Osoby ubiegające się o status rodziny zastępczej nie mogą być karane, nie mogą mieć odebranych praw rodzicielskich oraz muszą posiadać stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski - mówi Ewelina Łęgowska.

Proces ubiegania się o status rodziny zastępczej trwa około roku. Osoby, które się o niego ubiegają muszą przejść specjalne szkolenie, które ze względu na małą liczbę zainteresowanych, prowadzone jest jedynie raz w roku. Czas jego realizacji, 40 godzin, trwa około 3 miesiące.

- W szkoleniu udział musi wziąć minimum pięć rodzin. Prowadzone są warsztaty oraz wykłady teoretyczne - dodaje kierownik PCPR.

Zobacz także:
Więcej rodzin zastępczych w powiecie sztumskim?

Po analizie warunków bytowych, badaniach psychologicznych oraz opinii szkoleniowców zapada decyzja o przyznaniu kwalifikacji. Rodzinie zastępczej na każde umieszczone dziecko, przysługuje świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania, nie niższe niż 660 zł miesięcznie w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie spokrewnionej oraz 1000 zł miesięcznie w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

- Pieniądze te są przyznawane do uzyskania pełnoletności przez dziecko, bądź do 25 roku życia w przypadku młodzieży kontynuującej naukę - mówi Ewelina Łęgowska.

Ponadto pracownicy PCPR służą wsparciem w trakcie sprawowania pieczy rodzicielskiej m. in. raz w tygodniu dyżur pełni psycholog oraz raz w miesiącu organizowana jest grupa wsparcia. Od stycznia tego roku pracę rozpoczęli koordynatorzy rodzin zastępczych.

- To dla nas ważne, że nasi podopieczni trafiają do rodzin zamieszkujących powiat sztumski - podkreśla Ewelina Łęgowska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto