Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sierpniowe Degustacje Wielkiej Konfraterni w Parparach

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Już po raz dwunasty w Parparach zorganizowane zostaną Degustacje Sierpniowe Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. Miejscem spotkania będzie ośrodek na Gapiorach.

- Wszystko rozpocznie się oficjalnie o godzinie 11., ale jeśli ktoś pojawi się wcześniej, na pewno nie pozostanie głodny - mówi Witold Cyranowicz, kanclerz Wielkiej Konfraterni Zacnego Jadła, Napitku i Rękodzieła. - Będzie mógł na przykład posilić się zacną wiejską jajecznicą, przyrządzoną z wiejskich jajek i na tradycyjnej wędzonce albo wiejskim boczku.

Doroczna impreza kulinarna poświęcona jest, jak zwykle, promowaniu tradycyjnej polskiej żywności oraz produktów regionalnych, tutejszych.

- Z tego powodu planujemy, aby w tym roku pojawiło się na Degustacjach Sierpniowych sporo potraw kuchni kresowej. Są u nas mało znane, tymczasem nad wyraz smakowite i warte polecenia - dodaje Witold Cyranowicz.
Impreza podzielona będzie na kilka części. Jedną z nich jest Fyrtel Kulinarny (w ubiegłych latach funkcjonował np. z dodatkiem "Gęsi Pipek"), w którym serwowany będzie m.in. chłodnik, do tego kartofle z okrasą i zsiadłym mlekiem (oczywiście naturalnym, wszak to "kupne" za sprawą pasteryzacji nie zsiada się). Ponadto klasycznie przyrządzony królik, kapuśniak menonicki, policzki wołowe z sosem kurkowym, oczywiście też ulubiona potrawa kanclerza Cyranowicza - kassler z ostrym sosem serowym. Prawdziwym hitem powinna być szynka ze Stanisławowa z chrzanem, potrawa bezpośrednio wywodząca się z przedwojennego województwa stanisławowskiego.

Druga odsłona Degustacji odbywać się ma pod hasłem Gastronomii Plenerowej. W niej wspomniana już jajecznica wiejska na boczku, do tego kiełbasa z wody, pstrągi wędzone bezpośrednio na miejscu (!) oraz kresowe placki kartoflane - ich receptura pochodzi z obecnej Białorusi, placki podaje się ze specjalnym farszem. Część potraw będzie powstawać na tradycyjnej ...westfalce. Ciekawe, ilu młodych ludzi wie, czym była westfalka? Nie będzie natomiast w tym roku na Gapiorach żadnego przyrządzania potraw na grillu.

Obok gastronomii pod gołym niebem tradycyjny jarmark wyrobów naturalnych i regionalnych. Nie zabraknie na nim wiejskiego chleba, masła, serów kozich, tradycyjnych wędlin i kiełbas. Witold Cyranowicz zapowiada wielki wybór miodów i produktów pszczelich, także wyrobów z aronii. Ponadto rękodzieło, upominki i ciekawostki, na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

- Nie zapewniamy jedynie muzyki wykonywanej na żywo, choć w poprzednich latach była na naszych imprezach również scena koncertowa - dodaje Witold Cyranowicz. - Jednak dobra i sympatyczna atmosfera gwarantowana.
Również na Gapiorach odbędzie się VIII Pomorski Konkurs Nalewek Owocowych, Kremów i Likierów im. Elżbiety Szurdak (patronka imprezy była znaną postacią w środowisku winiarzy i miodosytników, zasłużoną dla zachowania tradycji wyrobu domowych trunków). W konkursowej rywalizacji udział wziąć może każdy, kto przygotował samodzielnie domowy trunek. Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie, do konkursu przystąpić można choćby bezpośrednio przed nim. Organizatorzy przygotowali w tym roku wyjątkowo wiele nagród rzeczowych za najlepsze nalewki, kremy i likiery. Niebagatelną sprawą jest przy tym możliwość fachowej oceny trunku przez specjalistów w tej dziedzinie.

Patronat nad Degustacjami przyjął "Dziennik Bałtycki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto