Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Penetrujemy okolice Sztumu – tym razem Piotr Podlewski odwiedził Węgry

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Piotr Podlewski przy kamieniu nagrobnym mogiły von Schack
Piotr Podlewski przy kamieniu nagrobnym mogiły von Schack Archiwum Piotra Podlewskiego
Powracamy do niezmiernie ciekawego cyklu materiałów pod wspólnym tytułem „Penetracje wokół Sztumu”, prezentowanego przez historyka Piotra Podlewskiego na Facebooku. Za zgodą autora publikujemy najnowszy jego materiał, dotyczący wsi Węgry, znanej powszechnie za sprawą rezerwatu przyrody. Posiada ona jednak bardzo interesującą historię.

Nazwa Węgry pojawiła się po raz pierwszy w źródłach w 1530 r., kiedy to król Zygmunt I Stary zezwolił Janowi Balińskiemu na budowę „kanału w kierunku wsi swojej Polski Brunswald alias Wanger” - pisze Piotr Podlewski. - Sama wieś to dawne dobra rycerskie, po których pamiątką jest zachowany po dziś dzień dwór z budynkami folwarcznymi, z których korzysta stajnia "Rotmistrz".

Historia wsi sięga jednak głębiej. Węgry mogą poszczycić się największym grodziskiem na Pomorzu pamiętającym czasy Kazimierza Odnowiciela oraz cmentarzyskiem z czasów rzymskich. Dzisiaj jednak opowiemy o miejscu spoczynku Benno von Schack i jego żony Klary.

Zarządzali oni majątkiem Węgry w czasach międzywojennych i zostali pochowani w pobliżu dworu, w miejscu nad jarem, który stanowi odnogę rezerwatu "Parów Węgry", będącego przed wiekami korytem rzeki Nogat.

(…) W miejscu pochówku, na niewielkim wzgórzu otoczonym starodrzewiem, znajduje się przewrócony z cokołu głaz z inskrypcją. Inskrypcja w języku niemieckim zachowała się w bardzo dobrym stanie i jest nadal czytelna.
Napis umieszczono w dwóch kolumnach oddzielonych ornamentem z motywem roślinnym: „Tutaj spoczywa w Bogu po bezinteresownym życiu i wzorowym wykonywaniu swoich obowiązków Benno von Schack ur. 17.10.1863, zm. 25.5.1939". Z lewej strony zaś: "Tu odpoczywa po bogatym życiu w miłości, pracy i wiernie wykonywanych obowiązkach w niedoli ojczyzny Pani Clare von Schack z domu Wien ur. 24.4.1872, zm. 17.1.1920". Na samym dole widnieje napis: "Na Węgrach żyli i pracowali od 1.7.1895 do 25.5.1939". Na górze wygrawerowano lilię - herb rodziny von Schack.

Schack to bardzo stary, szlachecki ród niemiecki, którego początki sięgają XII wieku. Wywodził się z Saksonii i wraz z upływem wieków członkowie rodu posiadali majątki w całych Niemczech oraz Danii. Przedstawiciele rodu posiadali tytuły hrabiowskie, stopnie generalskie, pełnili funkcje dyplomatyczne, byli feldmarszałkami oraz baronami. Część rodziny osiedliła się także w Prusach. Schackowie zarządzający Węgrami posiadali m.in cegielnią Węgry. Benno von Schack był najemcą posiadłości i członkiem parlamentu prowincji Prus Wschodnich w latach 1929–1933.
Miał stopień majora i tytuł Oberamtmanna nadawany w Prusach zasłużonym najemcom.

W Sztumie był członkiem komitetu okręgowego, czyli organu zarządzającego związanego z powiatem. Zachowało się zdjęcie z roku 1928 oraz kolejne z lat późniejszych na których Benno von Schack pozuje z innymi posiadaczami ziemskimi wchodzącymi w skład komitetu okręgowego. Zmarł tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ostatni właściciel majątku Węgry, Heinfried Graf von Lehndorff skończył tragicznie. 25 stycznia 1945 r. Węgry zajęła Armia Czerwona. W wyniku szamotaniny Lehndorff został raniony nożem, a następnie wraz z matką zastrzelony.

Grób Benna von Schack i jego żony Klary został zdewastowany o czym świadczy widoczne zagłębienie powstałe w wyniku kopania. Leżący na nim głaz z inskrypcją został zrzucony z leżącego obok cokołu. W pobliżu na krańcu wzniesienia stoi nadal murowany element ogrodzenia lub bramy prowadzącej na cmentarz. Miejsce jest bardzo urokliwe. Po przekroczeniu ściany lasu, wędrując wśród jarów i wzniesień można na chwilę zapomnieć o codzienności i pobyć przez chwilę sam na sam troszkę w innej czasoprzestrzeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto