Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomerania Progress buduje tożsamość Powiśla. Teraz czyni to w Mikołajkach Pomorskich!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Działająca na terenie Powiśla Fundacja Pomerania Progress zajmuje się budowaniem marki regionu i promowaniem go poprzez kulturę i sztukę. Wiosną tego roku fundacja otrzymała grant z programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022 i w ramach tego zadania realizuje projekt "Powiśle - tworzymy kulturę jutra".

- Należy dodać, że na 1,5 tys. wniosków z całej Polski tylko 300 otrzymało dofinansowanie, a nasz projekt znalazł się wśród 160 najlepszych. Myślę, że jest to najlepsza rekomendacja naszych działań - mówi Magdalena Grodecka z Fundacji Pomerania.

Mimo iż fundacja funkcjonuje krótko, udało się jej już sporo osiągnąć.

- Prowadzimy zajęcia edukacyjne i warsztaty historyczne i artystyczne na terenie Powiśla. Pozyskujemy środki zewnętrzne na działania promujące lokalne dziedzictwo kulturowe. Realizujemy także przedsięwzięcia artystyczne jak np Noc Kupały czy widowisko o Powiślu. Otrzymaliśmy niedawno grant ze starostwa w Sztumie w ramach którego realizujemy akcję przystanki - malujemy przystanki autobusowe w wzór powiślański - wylicza Magdalena Grodecka.

Wzór ów powstał dwa lata temu dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstała wówczas interdyscyplinarna grupa badawcza naukowców i artystów. Jej zadaniem było stworzenie nowoczesnego znaku graficznego Powiśla inspirującego się źródłami wielu lat wzornictwa powiślańskiego.

- Wszystkie te artefakty są zdeponowane w zamku kwidzyńskim i nie mają swojej wystawy. Znany jest tylko fragment haftu białego. Nasza grupa wybrała kilka elementów spośród ogromnej liczby motywów i powstał nowoczesny wzór - znak regionu. Partnerem w tym przedsięwzięciu był Zaklad Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Zamkowe w Malborku, pracownicy merytoryczni tych jednostek. Teraz trwa etap promocji Wzoru - informuje Magdalena Grodecka.

Realizowany obecnie przez fundację projekt "Powiśle - tworzymy kulturę jutra" polega na włączeniu mieszkańców Powiśla w budowanie wspólnej tożsamości regionu i tworzenie jego utraconej wyrazistości. W sposób szczególny projekt został przeznaczony dla dzieci i młodzieży z gminy Mikołajki Pomorskie.

W trakcie czterech wakacyjnych dni (projekt rozpoczął się we wtorek, 2 sierpnia, a zakończy w piątek, 5 sierpnia) artyści różnych dziedzin przeprowadzą warsztatowo dzieci przez ludowe elementy lokalnego dziedzictwa. Warsztaty garncarskie, wzornicze, kulinarne, śpiewu białego, instrumentalne czy teatralne mają być przygotowaniem do finału zadania - widowiska będącego żywym obrzędem weselnym.

Widowisko zakończy wspólna biesiada z ogniskiem, tańcami tradycyjnymi, poczęstunkiem itp., w przygotowanie której zaangażowani będą mieszkańcy. Dzieci nie tylko zagrają w widowisku, ale i przygotują jego scenografię i promocję. Dorośli pomogą w przygotowaniach spektaklu.

Cały projekt jest realizowany przez wysokiej klasy artystów, m.in. przez Mike'a Ortaliona, mieszkającego na co dzień w Andaluzji specjalisty od street-artu, kontrabasisty Sebastiana Wypycha, cenionej specjalistki od śpiewu białego Marzeny Lamch-Łoniewskiej oraz pochodzącego z Londynu skrzypka Michaela Jonesa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto