Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za rok mają skończyć się w Sztumie problemy z segregacją śmieci!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
350 dni ma kwidzyńska firma REMBUD na budowę nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sztumskim Polu. Inwestycja, której koszt wynosi 2,9 mln zł, ma ułatwić mieszkańcom segregację odpadów, dzięki czemu mniej śmieci trafi na wysypisko.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn. "Sztum Circular Economy – odpowiedzią na współczesne wyzwania klimatyczne", współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia, Zmiany Klimatu” oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt "Sztum Circular Economy" zainaugurowano w Sztumie 8 czerwca - konfencją w Bibliotece „Kwadro”. Przypominamy, że założeniem projektu, którego liderem został Sztum jest promowanie i wdrażanie idei gospodarki obiegu zamkniętego, poprzez realizację działań inwestycyjnych i szerokiego zakresu działań edukacyjno-promocyjnych.

Czym jest circular economy - gospodarka obiegu zamkniętego? Jest to globalny model rozwoju gospodarczego promujący eko-innowacyjne rozwiązania oraz spełniający następujące założenia: a) wartość dodana surowców/zasobów, materiałów i produktów jest maksymalizowana w łańcuchu wartości tj. od projektanta do konsumenta; b) ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana, a powstające odpady są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, przygotowywanie do ponownego użycia, recykling, inne sposoby odzysku, unieszkodliwienie.

Budowa nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Sztumskim Polu to właśnie przykład circular economy. Jest to jednak nie pierwsze działanie służące ochronie środowiska naturalnego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Przypomnijmy, że w 2021 roku Sztum otrzymał wyróżnienie za jakość powietrza w ramach ministerialnej inicjatywy „Miasto z klimatem”. W nagrodę gmina uczestniczy w projekcie doradczym, którego efektem będzie tzw. mapa drogowa transformacji energetycznej miasta.

Jak już pisaliśmy przed kilkoma miesiącami, w ramach projektu EUCEF miasto uzyskało 60 tys. euro na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej transformacji energetycznej gospodarki wodno-ściekowej. Trwają prace nad taką koncepcją dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i studium wykonalności dla nowej oczyszczalni ścieków.

W Sztumie został również przeprowadzony audyt energetyczny wszystkich budynków należących do gminy. Dzięki scentralizowanemu systemowi zbierania danych władze samorządowe i podległe im służby komunalne wiedzą obecnie, które domy pochłaniają najwięcej energii i w związku z tym w pierwszej kolejności wymagają działań związanych z jej oszczędnością.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto